12 HAZİRAN 2019 MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI AÇIKLADI

12 HAZİRAN 2019 MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI AÇIKLADI

21 Haziran 2019 0 Yazar: Aykut KIRAN

Merkez bankası faiz kararını açıkladı. Merkez bankası faiz oranlarını 12 haziran 2019 Para Politikası Kurulu(PPK) toplantı kararını açıkladı. TCMB faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Böylelikle Gecelik Borçlanma faizi %22,50 iken Gecelik Borç alma faizi %25,50 olarak kaldı. Ayrıca Geç Likitide Penceresi Faiz oranı %24,00 olarak kaldı. Yine Bir Hafta Vadeli Repo Faizinde de değişikliğe gidilmeden %24,00 olarak sabit kaldı. 

Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı %24 düzeyinde sabit tutuldu

Toplantıdan sonra yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.
Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.
İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Bununla birlikte Kurul, fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.
Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir.
Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”Merkez bankası kararı sonrası USD/TRY kuru 5,78 seviyesine kadar geriledi. Saat 14:15 itibari ile dolar 5,80 civarında işlem görüyor.