2019 MAYIS AYI ENFLASYON SONUÇLARI

2019 MAYIS AYI ENFLASYON SONUÇLARI

22 Haziran 2019 0 Yazar: Aykut KIRAN

TÜİK enflasyon oranı 2019 sonuçlarını açıkladı. Enflasyon ne demek diyenler için buraya tıklayarak öğrenebilirler. Geçen yılın mayıs ayına göre yıllık TÜFE %18,71 olarak açıklanırken nisan ayına göre aylık TÜFE % 0,95 olarak açıklandı.


Aylık olarak en yüksek artış %8,88 ile Alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşirken en yüksek düşüş ise %1,58 ile ev Eşyası grubunda gerceklesti.


Yıllık olarak en yüksek artış %28,44 ile Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda gerçekleşirken 2018 yılının mayıs ayına göre hiçbir harcama grubunda fiyatlar da düşüş olduğu görülmüyor.

TÜFE ‘nin 2018 verilerini 2019 verileri ile incelediğimiz de şöyle bir tablo karşımıza çıkıyor.

2018 Ağustos ayı itibari ile TÜFE  de yaşanan yükseliş eğilimi 2018 Ekim ayında zirve yaptığı ve devamında düşüş eğilimine girdiği görülüyor. 2017 verilerine baktığımızda ise TÜFE ‘de görülen en yüksek veri 2017 kasım ayında rastlıyoruz. Yanı 2018 kasım  ayında TÜFE ‘de görülmeye başlanan düşüş eğilimi 2017 kasım ayında görülen zirvenin etkisi olduğunu düşünüyorum. 2018 yılı ocak, şubat, mart ve nisan aylarından açıklanan daha önceki aylara göre nispeten düşük ve yatay verilerin, 2019 yılının ilk çeyreğinde açıklanan Yıllık TÜFE verilerine olan etkisi de belirgin bir şekilde belli oluyor. Yani yıllık TÜFE verileri bir önceki yılın TÜFE verileri ile kıyaslandığında kısmen de olsa bir ters korelasyon olduğu düşünülebilir.
Bunun sebebine gelecek olursak bir önceki yıl yuksek oranda fiyat artışı gözlenen bir mal veya hizmetin bir sonraki sene yine aynı oranda yada daha yüksek bir oranda fiyat artışı gözlenmesi bu mal veya hizmetin kendine özel bir durum oluşmasıyla mümkün olabilir ki böyle bir durumda zaten enflasyon sepetinden bu mal veya hizmet çıkarılır. Buna örnek verecek olursak bir önceki yıl buğday fiyatlarındaki yüksek seyir bir sonraki sene çiftçileri daha fazla buğday ekimine yönlendirir ve fazla olan arz ile fiyatların yükselmesini yada bir önceki yıla göre daha düşük fiyatlarda seyretmesini sağlar.

Peki yılın geri kalanında ne olacak?
Tahminimce 2019 Ekim ayına kadar yıllık TÜFE 15 civarına kadar düşerek bir önceki yıla göre enflasyon farkı kapamaya yönelme olasılığı var. Yıl sonuna doğru ise tekrar yükseliş potansiyeli var. Bu durum maliye politikaları ile desteklenirse daha olumlu veriler görebiliriz.