MERKEZ BANKASI(TCMB) FAİZ KARARI

MERKEZ BANKASI(TCMB) FAİZ KARARI

22 Haziran 2019 0 Yazar: Aykut KIRAN

Merkez bankası faiz kararını  bugün 12.06.2019 tarihinde açıklayacak. Merkez Bankası 2019 yılı içerisinde faiz kararında bir değişiklik yapmamıştı. 12 haziran çarşamba günkü kararda ise yine bir değişiklik beklenmemekte. Peki güncel Merkez bankası faiz oranları nedir?

Son gelen veriler ekonomide toparlanmaya işaret diyor. Bu hafta gelecek TCMB faiz kararı ve Cari Denge verileri sonrasında önümüzdeki hafta hararetli bir hafta bizi bekliyor olacak.

Gelecek hafta Ekonomik takvimde açıklanacak veriler

Takvimde çeyreklik işsizlik, bütçe dengesi, sanayi üretimi, tüketici güveni önemle takip edilmeli. 
Sanayi üretiminde görüşüm beklentinin üzerinde hatta ekim ayından beri küçülen Yıllık Sanayi Üretiminin 7 ay sonrasında ilk defa büyümesini bekliyorum. Eğer sanayi üretimi 2019 nisan ayında büyüme göstermemişse mayıs ayı içerisinde mutlaka büyüme gösterecektir. Bunu 2018 yılı içerisinde görülen sanayideki yavaşlamaya bağlıyorum.

Şirketlerin bir çoğu kur şokları ve ödemelerdeki dengesizlikler yüzünden kapasitelerinin altında çalıştı. 2019 yılı içerisinde en kötü ihtimalle normal faaliyetlerine döndüklerini varsaysak bile yıl sonuna kadar Yıllık Sanayi Üretiminden en az yüzde 5 büyüme beklenmesi normal karşılanmalı.2020 yılı ikinci çeyreğine kadar Yıllık Sanayi Üretiminde yükseliş beklenebilir. Daha önceki Enflasyon yazımızda da enflasyonun aynı zaman dilimine benzer şekilde düşeceği görüşümü paylaşmıştım. Sanayi üretiminin artmasıyla Çeyreklik İşsizlik verilerinde de toparlanma gözlemlenmesi beklenebilir. Son 3 aylık dönemde Yıllık Sanayi Üretimindeki daralmada görülen yavaşlama 2008’den beri görülen en kötü işsizlik verilerini toparlamaya yardımcı olacaktır. 

Önümüzdeki hafta işsizlik verilerinde düşüş, diplerde gezinen Tüketici Güveninde 55,3 üzerinde herhangi bir değer, Nisan 2019 Yıllık Sanayi Üretimi verisinde -2,2% değerinden daha yüksek bir değer ve diğer Cari Denge vb. verilerde görülecek olumlu gelişmeler ekonomide toparlanmanın gerçekleştiğini gösterecek bize.

Tüm bu veriler ile birlikte ABD 10 Yıllık Tahvil faizlerinin yüzde 2,12 civarında fiyatlamalar gerçekleştirmesi TCMB’na alan yaratmaktadır. Her ne kadar şu an FED faiz indireceği beklentileri ortalıkta dolaşsa da FED’in faiz oranı indirmesi için en az 3 çeyrek bekleyebileceği unutulmamalı.2020 yılı ilk çeyreğine kadar ABD 10 Yıllık faizleri 2,50 üzerinde kalıcı fiyatlamalar sağlamadığı sürece FED’in 2020 yılı içerisinde faiz arttırmasını ihtimal dahilinde görmüyorum. 

TCMB işsizlik, sanayi üretimi, enflasyon vb. verileri bilindiği üzere takip ediyor. Verilerde kısa dönemli olarak iyileşme, Merkezi Hükümetin baskısı olmadığı bir ortamda Merkez Bankasının faiz oranlarında değişikliğe gitmemesi daha makul bir beklenti olacaktır.Şu an piyasada Merkez Bankası faiz oranlarında değişiklik beklenmemekte. Ancak son PPK toplantısı sonrasında erken faiz indirimi düşünceleri de yoğunluk kazanmakta. TCMB’dan erken bir faiz indirim kararı gelebilme ihtimali var. Ancak ben ülkemizdeki siyasi istikrardaki bozulma, jeopolitik riskler, global ticari krizler vb. etkenleri de dikkate alarak 2020 yılı ilk çeyreğine kadar faiz indirimi beklemiyorum.