23 Haziran 2019 Kesin İstanbul seçim sonuçları belli oldu! İl Seçim Kurulu resmi olmayan oy oranlarını açıkladı!

23 Haziran 2019 Kesin İstanbul seçim sonuçları belli oldu! İl Seçim Kurulu resmi olmayan oy oranlarını açıkladı!

24 Haziran 2019 1 Yazar: Aykut KIRAN

23 Haziran 2019 Kesin İstanbul seçim sonuçları belli oldu!İl Seçim Kurulu resmi olmayan oy oranlarını açıkladı!

Resmi olmayan İstanbul seçim sonuçları kesin olarak belli oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre Ekrem İmamoğlu rakibi Binali Yıldırım’ı % olarak 9,22 puanlık bir farkla yenilgiye uğrattı. CHP-İP adayı Ekrem İmamoğlu 4 milyon 741 bin 868, AKP-MHP adayı Binali Yıldırım ise 3 milyon 935 bin 453 oy aldı. Buna göre Ekrem İmamoğlu 806 bin 415 oy farkla seçimi kazandı. İmamoğlu’nun oy oranını en fazla artırdığı ilçeler oyların 7 ila 10 puan arasında artış gösterdiği Adalar, Avcılar, Bakırköy, Çatalca, Silivri, Şile ve Şişli oldu. 31 Mart 2019 seçimlerinin kazananı Ekrem İmamoğlu, bu ilçelerden en fazla Adalar’da oyunu artırdı. AA verilerine ulaşmak için tıklayınız.

Yüksek Seçim Kurulu kararıyla yenilenmesine karar verilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarına ilişkin birleştirme tutanakları İstanbul İl Seçim Müdürlüğü’nün kapısına asıldı. Tutanağa göre 10 milyon 570 bin 354 seçmenden 8 milyon 925 bin 63 oy kullandı. Toplam 31 bin 186 sandıktan oylardan 8 milyon 746 bin 464’ü geçerli sayılırken, 178 bin 599’u ise geçersiz sayıldı.

CHP-İP Millet ittifakının CHP’den aday olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu 4 milyon 741 bin 868 oy alırken, AKP-MHP Cumhur İttifakının Adayı Binali Yıldırım ise 3 milyon 935 bin 453 oy aldı. Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Gökçınar ise 47 bin 829, Vatan Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa İlker Yücel ise 14 bin 545 oy aldı.

23 Haziran 2019 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimlerinin kazananı tıpkı 31 Mart 2019 seçimlerinde olduğu gibi yine Ekrem İmamoğlu oldu. Ekrem İmamoğlu 31 mart 2019 seçim sonucunda yüzde 48,80 lik oy oranına sahipken 23 haziran 2019 seçimleri sonucunda oy oranını yüzde 54,21’e çıkarmayı başardı. Toplam aldığı oy miktarını ise 4.171.118‘den 4.741.870‘e çıkararak hanesine 570 binden fazla seçmenin fikrinini değiştirerek kendisine oy vermesini sağladı.

Ekrem İmamoğlu’nun seçim çalışmalarındaki başarısında adalet söylemleri, israf düzeni, 31 mart sonrası mazbatası elinden alınmasıyla kendisine haksızlık yapıldığını, tüm istanbul seçmenini barışçıl şekilde kucaklayacağını vb. halka aktarması, halk gözünde elbette olumlu bir profil çizmesine olanak sağladı. Ayrıca genç ve dinamik duruşu halkın yeni ve genç bir kan aradığını 23 haziran seçimleri gösterdi. Ayrıca gençlerin cumhuriyetimizin getirdiği özgürlüğü tam olarak yaşamamasını düşünmesi, gelecek kaygıları, kendilerinin dinlemek yerine dinlenmek ihtiyaçları, sosyal medyanın iletişim gücü sayesinde bilgiye ulaşım kolaylıkları ile bir çok gerçeği anlamalarında ki kolaylık, iş arayışlarındaki fırsat eşitsizliğini her an yaşamaları vb. sebepleri Ekrem İmamoğlu’nun gençlerden yüksek oranda oy almasına neden olmuştur. Gençler Ekrem İmamoğlu bunları vaat etsin yada etmesin sırf mevcut hükümet politikasıyla böyle devam etmemesi düşüncesi ile tek bir noktada birleşip mevcut sisteme direnmişlerdir. Ayrıca AKP-MHP kesiminin tehditkar, saldırgan, iftira dolu, gazeteci saldırılarına karşı adaletsiz tutumu seçmeni kendisinden uzaklaştırmıştır. Çünkü mevcutta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir çok ırk, mezhep, renk vb. kozmopolit bir ülkedir. Bir kesime yapılan haksızlık, sıranın kendilerine de geleceği düşüncesi ile diğer kesimlerden her zaman tepki alır. Bu ülkemizin vatandaşlarına has bir durum değildir. AKP ve MHP politikacıları bir çok kesime dokunan saldırgan politikaları insanları bir arada toplamıştır. Nasıl ki Amerika Birleşik Devletlerinin dünyaya karşı olan tutumu tüm ülkeleri ABD’ye karşı birleştirmeye itiyorsa 23 haziran seçimleri de bize aynı sonucu vermiştir ve halk mazlum olarak gördüğü tarafta birleşmiştir. Bir diğer örnek de Brunson krizi sırasında AB ülkelerinin bize olan destekleridir.

Ekrem İmamoğlu tarihi bir zafer alırken bir yandan da arka planda demokrasinin korunmasını sağlayan bir kesim daha vardı. Bu kesim tarihte belki adı anılmasa bile en büyük emeği geçen siyasi aktör olacaktır. Gerek kazanamayacaklarını bildikleri halde olan inançları, gerek kaybetmelerine rağmen sandıklara sahip çıkmaları takdir edilesi bir durumdur. Saadet Partisinden söz ediyorum. 31 mart seçimlerinde CHP ile birleşmeyerek kendileri aday göstermeleri Maltepe de oylar sayılırken AKP-MHP’nin defalarca sayıma katılmayarak sayımı durdurma çabalarına rağmen Saadet Partisinin sırf aday gösterdikleri için sadık kurullarına temsilci gönderebilmesi, AKP-MHP ittifakına kendileri olmadan da sayımın devam edebileceğini göstermiştir. Bu ve buna benzer stratejik düşünceleri bugün Ekrem İmamoğlu’nun başkan olmasına en büyük etkenlerdendir. Saadet Partisi bugün bize ideolojik görüşlerin beraber hareket ederek halkın ortak çıkarlarının öncelikli olduğunu göstermiştir. Bu seçimlerin sonucunda anlıyoruz ki devlet kurumları sadece araçtır. Esas olan vatandaştır.

Şu saatten sonra bir vatandaş olarak belirtmeliyim ki belediye başkanlığı seçimleri devletin bakanlarını yada diğer politikacılarını ilgilendirmemeli. Kuvvetler ayrılığı esas alınması sağlanmalıdır. Kurumların kendi otoritelerini kurmaları sağlanmalıdır. Hiçbir vatandaşın kendini herhangi bir devlet kurumundan yüksekte görmemesi sağlanmalıdır. Hukuk, adalet, fırsat eşitliği, temel ihtiyaçlara tam erişim, gelir adaleti, vergi adaleti vb. gibi vatandaşın arzuları yerine getirmeye çalışmak temel politika olması gerekir. Birbirimizi ayrıştırarak politika yapmak ve bu politikalara inanmak benim için Avrupanın karanlık çağlarından farkı yoktur.

Umarım arzuladığımız sosyal hayatı yakalırız.

09:48 – 24 Haziran 2019