Sanayi Üretim Endeksi, Mayıs 2019

Sanayi Üretim Endeksi, Mayıs 2019

13 Temmuz 2019 0 Yazar: Aykut KIRAN

TÜİK Mayıs 2019 Dönemi Sanayi Üretimi Endeksi Verilerini Açıkladı

Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %1,3 azaldı

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2019 yılı Mayıs ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %2,5 ve imalat sanayi sektörü endeksi %1,8 azalırken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %4,1 arttı.

Sanayi üretimi bir önceki aya göre %1,3 arttı

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2019 yılı Mayıs ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %5,2, imalat sanayi sektörü endeksi %1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %2,9 arttı.

Peki beklentimiz ne ?

Mayıs ayı enflasyon sonuçları ile ilgili olan yazımızda yıllık TÜFE verisinin %15 civarına kadar çekilebileceğinden bahsetmiştik(Yazı için tıklayınız). Nitekim haziran ayında açıklanan mayıs ayı enflasyon verilerine yıllık TÜFE %15,72 gelerek beklentimize yaklaşmıştır. Haziran ayı ile ilgili enflasyon yazımızda(ilgili yazı için tıklayınız) enflasyon hedefimizi daha da aşağıya çekip yıllık TÜFE rakamının %10 civarına kadar çekilebileceğini belirtmiştik. Hedeflerimizde sapmalar görülmüyor ve hedeflerimizi koruyoruz.

Sanayi üretiminde 2018 yılının son çeyreğinden beri süre gelen küçülme, geçen yılın ağustos ayına kadar gelen sanayideki güçlü büyüme verilerinin etkisindendir. Yani 2018 yılının şubat ayında zirve büyüme gösteren sanayi üretimi, 2019 yılının yine şubat ayında yine zirve(yada dip diyebiliriz) küçülme yaşamıştır. 2019 şubat ayından beri toparlanma devam ediyor.

Sanayi üretiminde zirveyi muhtemelen 2019 aralık ayında görürüz. Ancak aralık 2019 sanayi üretim verisi şubat 2020’de açıklanacağı unutulmamalıdır.

Önümüzdeki aya bakacak olursak geçen yılın aynı dönemine göre Sanayi üretiminde artık geçen yılın aynı dönemine göre büyüme bekliyorum.

Hem Doğu Akdeniz’deki petrol arama faaliyetlerimiz hem de Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri almamız sonucu ABD ile aramızda oluşan anlaşmazlıkları dikkate alarak dövizde aşırı dalgalanmalar beklemiyorum. Genel görüşüm ise Türk Lirasının değerleneceği yönünde. Türk Lirasında aşırı değer kaybı olmadığı sürece sanayi üretiminin aksamasını beklememek daha akılcı olur.

Sanayi üretimindeki artış tüketici güvenini de arttırmaktadır. Nitekim Sanayi üretiminde dipten dönüşü gösteren veriler sonrası mayıs ayında 55,5 gelen Tüketici Güven Endeksi haziranda 57,7’ye çıkarak artış göstermiştir. Bu artış akabinde işsizlik oranlarında azalış olarak etkisini gösterecektir. Şubat ayı için açıklanan %14,7 ‘lik işsizlik oranından sonra mart ayı için açıklanan %14,1’lik işsizlik oranı bize işsizlik oranın mevcut verilerle daha da düşebileceğini gösteriyor.

Umarım işsizliğin oldukça düşük olduğu, halkın devletine daha çok güvendiği, refah seviyesinin ve alım gücümüzün daha çok olduğu günlere tez zamanda geliriz.

Saygılarımla