BOLLİNGER BAND NEDİR?

BOLLİNGER BAND NEDİR?

24 Ekim 2019 0 Yazar: Aykut KIRAN

Bollinger bandları ünlü analist ve trader John Bollinger tarafından 1980 yılında piyasalardaki değişimleri daha hızlı ölçebilmek için tasarlanmış bir tekniktir.

Yeni bir trend başlangıcının belirlenmesi, trendin yönü, tepe ve dip seviyeleri, fiyat hedefleri, fiyatlardaki sıkışma, fiyat hareketlerinin volatilitesi gibi konularda oldukça yararlı bir teknik indikatör olarak değerlendirilir.

Bollinger Bandları, 3 ayrı eğriden meydana gelir. Bunlar alt, orta ve üst bandlardır. Orta Bollinger Bandı 20 periyotluk(saatlik, günlük, haftalık vb.) basit hareketli ortalamayı baz alarak hareket eder. Alt ve üst bandlar 20 periyotluk hareketli ortalamanın aşağı ve yukarı yönde 2 standart sapma değeri kadar kaydırılması ile oluşur.

Genel olarak piyasalarda 20 periyot kullanımı önerilse de piyasadaki volatilite yada enstrümanın çeşidine göre farklı periyotlarda kullanılabilir.

Bollinger Band Kullanımı

Etkin bir kullanım için Osilatörler(RSI, MACD, CCI, STOCHASTİC RSİ VB.) ile kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca hacim artışları takip edilmelidir.

  • Piyasa, gideceği yöne karar veremediği durumlarda Bollinger Bandı Kanalı daralarak boru görünümü alır. Kanalda sıkışan fiyatların bir süre sonra sıçrama yapması ve sıçrama yönünde de yeni bir trend oluşturması beklenir. Kırılım esnasında hacim artışı bir teyit olarak görülebilir.
Daralan bir bollinger band
Daralan bir bollinger band
  • Fiyatların, Üst Bollinger bandına geçmesi durumunda yükseliş trendinin devam etmesi, Alt Bollinger Bandına geçmesi durumunda ise düşüş trendinin devam etmesi beklenir. Aşağıda yukarı yönlü kırılan bir bollinger bandı görüyorsunuz. Sıkışan bandın yukarı yönlü kırılması sonucu üst banda nasıl yapıştığını belli oluyor. Kısa vadeli periyotlarda üst band dışına sarkmalar trend devamı şeklinde yorumlanabilir(yeşil daireler). Ancak band dışına sarkmalar tepkiyle sonuçlanır ve hareketin tekrar band içine dönmesi sonuçlanır. Ama bazı durumlar bir tepe oluşumunun da habercisi olabilir(mavi daire). Sıkışan bandı daha net görmek istiyorsanız grafik periyodunu günlükten haftalığa yada haftalıktan aylığa getirebilirsiniz.
Daralan bir bollinger bandın yukarı yönelerek sıçrama yapması sonucu oluşan bir trend.
  • Fiyatlar Orta Bollinger Bandından alt banda yöneliyorsa düşüş, orta banddan üst banda yöneliyorsa yükseliş beklenir.
Bollinger band üzerinde orta banddan üst ve alt bandlara hareket
  • Fiyatların üst veya alt Bollinger Bandının dışına çıkması durumunda, fiyatların kısa sürede kanala tekrar gireceği kabul edilir. Band dışına ihlaller güçlü bir trendin olduğunu(yeşil daireler) göstermekle beraber bir trend değişimin habercisi de olabilir(mavi daireler). Eğer fiyat alt banddan uzaklaşır ve 20 periyotluk hareketli ortalamanın üzerine çıkarsa bu yükseliş eğilimini gösterir. Yükseliş trendinde fiyat genellikle ortalama ile üst band arasında gidip gelir.
Bollinger band dışına taşan hareketlerin tekrar band içine yönelmesi
  • Fiyatlar, iki periyotta üst banda yakın kapatıyorsa yükseliş trendi, alt band yönünde kapanış yapıyorsa düşüş trendine girme beklentisi güçlenir. Aşağıda aylık bir grafikte bollinger band orta bandı geçip üst banda hareket eden bir grafik göreceksiniz. Bu grafiği günlük periyotta aynı zaman aralığını incelediğimizde harekete katılmak için daha net seviyeler görebiliriz.
Bollinger bandda orta bandı geçip üst banda yönelen hareket
Üstte aylık periyotta gösterilen hareketin günlük periyotta gösterimi