TEKNİK ANALİZDE HAREKETLİ ORTALAMALAR

TEKNİK ANALİZDE HAREKETLİ ORTALAMALAR

24 Ekim 2019 0 Yazar: Aykut KIRAN

Hareketli ortalamalar belirli bir zaman aralığında fiyat dizisinin ortalamasının hesaplanması için kullanılır. ‘’Hareketli ortalama’’ tabir edilmesinin nedeni ortalamanın durağan olmayıp zaman içerisinde eklenen veriye göre yeniden hesaplanmasıdır fiyatlar değiştikçe ortalamada fiyatlarla birlikte aşağı veya yukarı doğru hareket eder. İlgili ortalama sayısı ve uygulama metodu, finansal varlığa ve zamana göre değişir. Bu yüzden bazı varlıklarda 34, 55, 100 ya da 200 gibi rakamlar değişkenlik gösterirken mevcut ortalama çeşidi olarak da üssel, basit, ağırlıklı gibi tercihler yapılabilir. Bir enstrümanda kullandığınız ve iyi sonuçlar aldığınız ortalama periyotunu başka bir enstrümanda kullandığınızda ayı verimde fayda sağlayamayabilirsiniz. Enstrümandan enstrümana hareketli ortalama periyotunu incelediğiniz enstrümana uyumluluğuna göre değiştirebilirsiniz.

Ons Altının 55 günlük hareketli ortalama ile gösterimi

Eğer bir enstrümanın fiyatı hareketli ortalamasını yukarı kırıyor ve üzerinde kapanış gerçekleştiriyorsa, ilgili ortalamanın üzerinde aynı periyotta hareketin devamı beklenebilir. İlgili ortalamaların hacimli kırılması, kırılım sonrası tekrar aynı ortalamaya yönelip ilgili ortalamanın direnç yada destek olarak çalışması bir teyit olarak değerlendirilebilir.

Daha sağlıklı marjlar yakalamak için aynı grafikte farklı periyotlarda hareketli ortalamalar kullanılabilir. Kısa periyotlu hareketli ortalamanın uzun periyotlu hareketli ortalamayı kesmesi bir alış yada satış seviyesi olarak görülebilir.

Dolar/TL grafiğinde 21 günlük ortalamanın 55 günlük ortalamayı kestiği noktalar

Kısa periyotlu ortalama uzun periyotlu ortalamayı hangi yöne keserse o yöne doğru hareketin devamı beklenebilir. Buna benzer kesişmelerden 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamayı yukarı kesmesine Golden Cross denir ve ciddi bir trend başlangıcının habercisidir.

Hareketli ortalamaların, basit, üssel, değişken, üçgensel hareketli ortalamalar, Welles Wilder gibi çeşitleri vardır.

Basit hareketli ortalama

Basit hareketli ortalama = kapanış fiyatının toplam değerlerinin zaman aralığına bölünmesiyle hesaplanır. Mesela 5 günlük ortalama hesaplanırken, 5 günün kapanışları toplanarak 5 e bölünür.

Üssel hareketli ortalama

En çok kullanılan hareketli ortalama türü üssel olarak hesaplanan hareketli ortalamalardır. Basit hareketli ortalamalara göre daha sağlıklı sinyal üretirler hesaplanma şekli çok daha karmaşıktır. Bugünkü oluşan fiyat belirlenen bir yüzde ile dünkü üssel hareketli ortalamaya eklenerek bugünkü üssel hareketli ortalama bulunur. Böylece son zamandaki kapanış fiyatlarına daha fazla ağırlık verilmiş olur.

Üssel hareketli ortamla yüzdesi hesaplanırken ; 2/(1+hareketli ortalamanın belirlenen zaman periyodu) formülü kullanılır.

ÖR/ 21 günlük periyot için 2/ (1+21)= 0,09

Değişken hareketli ortalama

Üssel hareketli ortalamadır. En belirgin farkı yatay piyasada fiyatlar belli bir aralıkta sıkıştığında diğer hareketli ortalamalardan daha hassas sinyal üretir. Trend oluşturmayan yatay piyasalarda daha sağlıklı sonuç verir.  

Üçgensel hareketli ortalama

Hesaplama şeklinde belirlenen gün sayısının ortasındaki günlerin ağırlığı daha fazladır.

Welles Wilder

Ortalamayı bulan analistin adıyla anılır. En önemli özelliği yeni oluşan fiyatların ağırlığının  eski fiyatlardan daha fazla olmasıdır.

Hareketli ortalama yorumlanırken en önemli konu periyot belirlemektir. Fiyat grafiğinin periyodu kısa seçilirse hareketli ortalama fiyat değişimlerinde sürekli sinyal üretir. Eğer hareketli ortalama çok uzun vadeli alınırsa ortalama fiyatın gerisinde kalacaktır.