ETF Nedir?

ETF Nedir?

25 Ekim 2019 0 Yazar: Aykut KIRAN

Borsa yatırım fonu (ETF), herhangi bir sayıda sanayi sektörüne yatırım yapabilmelerine veya çeşitli stratejiler kullanabilmelerine rağmen, çoğu zaman temel bir endeksi izleyen bir menkul kıymetler tahsilatını içeren bir tür menkul değerdir. ETF’ler birçok yönden yatırım fonlarına benzer; ancak borsalarda işlem görmekte ve ETF hisse senetleri gün boyunca normal hisse senedi gibi işlem görmektedir.

İyi bilinen bazı örnekler, S&P 500 Endeksini izleyen SPDR S&P 500 ETF’dir ( SPY ) . ETF’ler, hisse senetleri, emtialar, tahviller veya yatırım türlerinin bir karışımı gibi birçok yatırım türünü içerebilir. Borsada işlem gören bir fon, pazarlanabilir bir menkul değer, yani kolayca satın alınmasını ve satılmasını sağlayan ilgili bir fiyata sahiptir.

 • Borsa yatırım fonu (ETF), bir borsada işlem gören bir hisse senedi gibi bir menkul kıymet sepetidir.
 • ETF hisse fiyatları ETF alınıp satılırken gün boyu değişiyor; bu, piyasa kapandıktan sonra günde sadece bir kez işlem yapan yatırım fonlarından farklıdır.
 • ETF’ler, hisse senetleri, emtialar veya tahviller dahil her türlü yatırımları içerebilir.
 • ETF’ler düşük stok oranları ve stokları bireysel olarak satın almaktan daha az komisyon komisyonu sunuyor.

ETF, hisse senetleri gibi bir borsada işlem gördüğü için borsa yatırım fonu olarak adlandırılır . ETF’nin hisseleri fiyatı, piyasada hisse senetleri alınıp satıldıkça işlem günü boyunca değişecektir. Bu, bir borsada işlem görmeyen ve piyasalar kapandıktan sonra günde sadece bir kez işlem yapan yatırım fonlarına benzemez .

ETF, sadece hisse senedi benzeri değil, çok sayıda dayanak varlığa sahip bir fon türüdür . ETF’de birden fazla varlık olduğundan, çeşitlendirme için popüler bir seçim olabilir.

Bir ETF, çeşitli endüstrilerde yüzlerce veya binlerce hisse senedine sahip olabilir veya belirli bir endüstri veya sektörle izole edilebilir. Bazı fonlar yalnızca ABD tekliflerine odaklanırken, diğerleri küresel bir görünüme sahiptir. Örneğin, bankacılık odaklı ETF’ler, sektördeki çeşitli bankaların stoklarını içerecektir.

ETF Çeşitleri

Yatırımcıların gelir yaratma, spekülasyon, fiyat artışları ve yatırımcı portföyündeki riskten korunma veya kısmen dengeleme amacıyla kullanılabilecek çeşitli ETF türleri vardır. Aşağıda ETF tiplerine birkaç örnek verilmiştir.

 • Tahvil ETF’ler devlet tahvilleri, şirket tahvilleri ve belediye tahvilleri olarak adlandırılan eyalet ve yerel tahvilleri içerebilir.
 • Sektörel ETF’ler teknoloji, bankacılık veya petrol ve gaz sektörü gibi belirli bir sektörü izler.
 • Emtia ETF’leri ham petrol veya altın dahil emtialara yatırım yapar.
 • Döviz ETF’leri , Euro veya Kanada Doları gibi yabancı para birimlerine yatırım yapar.
 • Ters ETF’ler stokları düşürerek stoktan kazanç elde etmeye çalışır. Kısa pozisyonla bir hisse senedi satıyor, değerinde bir düşüş bekliyor ve daha düşük bir fiyata yeniden satın alıyor(Açığa satış).

ETF’ler nasıl alınır ve satılır

ETF’ler çevrimiçi brokerlar ve geleneksel aracı kuruluşlar aracılığıyla işlem yapılabilir.

ETF’lerin Dünyadan Örnekleri

Aşağıda, bugün piyasadaki popüler ETF örnekleri bulunmaktadır. Bazı ETF’ler, belirli sektörleri hedeflerken, geniş bir portföy yaratan bir hisse senedi endeksini izler.

 • SPDR S&P 500 (SPY): İşlem gören en eski ve en çok bilinen ETF, S&P 500 Endeksi dayanak varlıktır.
 • iShares Russell 2000 (IWM): Russell 2000 small-cap endeksi dayanak varlıktır.
 • SPDR Dow Jones Industrial Average (DIA): Dow Jones Industrial Average’ın 30 hisse senedini temsil ediyor
 • Sektör ETF’leri: Petrol (OIH), enerji (XLE), finansal hizmetler (XLF), GYO’lar (IYR), Biotech (BBH) gibi sektörleri dayanak varlıktır.
 • Emtia ETF’leri: Ham petrol (USO) ve doğal gaz (UNG) dahil olmak üzere emtia piyasalarını temsil eder.
 • Fiziksel Destekli ETF’ler: SPDR Altın Payları (GLD) ve iShares Silver Trust (SLV) fonda fiziksel altın ve gümüş külçesine sahip

ETF’lerin Avantajları ve Dezavantajları

ETF’ler daha düşük ortalama maliyetler sağlar çünkü bir yatırımcının ETF portföyünde tutulan tüm stokları bireysel olarak satın alması pahalı olacaktır. Yatırımcıların yatırım yapmak için yalnızca birkaç işlem yapması nedeniyle, sadece bir işlemi satın almak ve bir işlemi satmak için işlem yapmak yeterlidir; Aracı kurumlar her bir işlem için genellikle bir komisyon alır. Bazı brokerlar, yatırımcılar için maliyetleri daha da düşüren belirli düşük maliyetli ETF’ler için komisyonsuz ticaret bile sunmaktadır.

ETF’nin gider oranı, fonu işletme ve yönetme maliyetidir. ETF’ler genellikle bir endeksi izledikleri için düşük harcamalara sahiptir. Örneğin, eğer bir ETF S&P 500 endeksini takip ederse, S&P’deki 500 hisse senedinin tümünü pasif bir şekilde yönetilen bir fon ve daha az zaman harcayan bir fon olarak içerebilir. Ancak, ETF’lerin tümü bir endeksi pasif bir şekilde izlememektedir.

Artıları

 • Çeşitli endüstrilerde birçok stoklara erişim
 • Düşük masraf oranları ve daha az sayıda komisyon komisyonu.
 • Çeşitlendirme yoluyla risk yönetimi
 • Hedeflenen sektörlere odaklanan ETF’ler mevcuttur

Eksileri

 • Aktif olarak yönetilen ETF’lerin daha yüksek ücretleri vardır
 • Tek endüstri odaklı ETF’ler çeşitlendirmeyi sınırlandırıyor
 • Likidite eksikliği, işlemleri engelliyor

Aktif Olarak Yönetilen ETF’ler

Portföy yöneticilerinin, şirketlerin hisselerini alıp satma ve fon içindeki varlıkları değiştirme konusunda daha fazla yer aldığı aktif olarak yönetilen ETF’ler de vardır. Tipik olarak, daha aktif olarak yönetilen bir fon pasif olarak yönetilen ETF’lerden daha yüksek bir harcama oranına sahip olacaktır. Yatırımcıların fonun nasıl yönetildiğini, aktif ya da pasif bir şekilde yönetilip yönetilmediğini, sonuçta ortaya çıkan gider oranını belirlemesi ve elde tutmaya değer olduğundan emin olmak için geri dönüş oranına göre maliyetleri tartması önemlidir.

Endeksli bir hisse senedi ETF’si yatırımcılara, bir asgari mevduat gerekliliği olmadığından, bir endeks fonunun çeşitliliğinin yanı sıra kısa satış yapma, marjda alım yapma ve bir pay kadar az alım yapma yeteneği sağlar. Ancak, tüm ETF’ler eşit olarak çeşitlendirilmemiştir. Bazıları bir endüstride yoğun bir konsantrasyon ya da küçük bir stok grubunu ya da birbiriyle yüksek oranda ilişkili varlıkları içerebilir.

Temettüler ve ETF’ler

ETF’ler yatırımcılara hisse senedi fiyatları yükselip düştükçe kazanma olanağı sağlarken, aynı zamanda temettü ödeyen şirketlerden de yararlanmaktadır. Temettüler, yatırımcılara hisse senetlerini tutmaları için tahsis edilen veya ödenen kazançların bir kısmıdır. ETF hissedarları, kazanılan faiz veya ödenen temettüler gibi kâr oranına hak kazanır ve fonun kapatılması durumunda artık değer alabilir.

ETF’lerin Piyasa Etkisi

ETF’ler yatırımcılar arasında giderek daha popüler hale geldiğinden, bazıları için düşük işlem hacmi ile sonuçlanan birçok yeni fon yaratılmıştır. Sonuç, yatırımcıların düşük hacimli ETF hisselerini kolayca alıp satamamasına yol açabilir.

ETF’lerin piyasadaki etkisi ve bu fonlara olan talebin stok değerlerini şişirip kırılgan balonlar yaratıp yaratmayacağına dair endişeler ortaya çıktı. Bazı ETF’ler, farklı piyasa koşullarında denenmemiş portföy modellerine dayanmakta ve piyasa istikrarı üzerinde olumsuz etkiye sahip olan fonlardan aşırı giriş ve çıkışlara yol açabilmektedir. Finansal krizden bu yana, ETF’ler piyasadaki ani çöküşler ve istikrarsızlıkta önemli rol oynadılar. ETF’lerle ilgili sorunlar, ani çöküşlerde önemli faktörlerdir ve Mayıs 2010, Ağustos 2015 ve Şubat 2018’de piyasa düşüşlerinde gözlemlenmiştir.