FİNCAN-KULP FORMASYONU NEDİR?

FİNCAN-KULP FORMASYONU NEDİR?

29 Kasım 2019 0 Yazar: Aykut KIRAN

TEMEL BİLGİLER

  • Mum grafiklerindeki fincan ve kulp fiyat modeli, “U” şeklinde bir fiyat hareketinin devamında hafif bir aşağı yönlü hareket ile fincanın kulpunu andıran bir görüntü oluşturmasından gelir.
  • Bir fincan ve kulp, bir boğa devam hareketi olarak kabul edilir ve satın alma fırsatlarını tanımlamak için kullanılır.
  • Yatırımcılar, alım fiyatlarının üst trend çizgisinin biraz üstüne bir stop emri vermelidir.

Bir Fincan Ve Kulpu Size Ne Söyler?

Amerikalı teknisyen William J. O’Neil , 1984’te kurduğu Investor’s Business Daily’de yayınlanan bir dizi makale ile teknik gereksinimleri ekleyerek 1988 klasiği “ How to Make Money in Stocks” adlı kitabında fincan ve kulpunu( cup and handle ) tanımlamıştır. O’Neil, her bir bileşen için zaman çerçevesi ölçümlerinin yanı sıra, desene benzersiz fincan görünümünü veren yuvarlak alçaklıkların ayrıntılı bir açıklamasını da içeriyordu.

Bu kalıbı oluşturan bir stok eskileri test ederken, bu seviyelerde daha önce satın almış olan yatırımcıların satış baskısına neden olması muhtemeldir; satış baskısının, fiyat artışını dört günden dört haftaya kadar düşüş eğilimi eğilimine doğru bir eğilim göstermesi ile konsolide etmesi muhtemeldir . Bir fincan ve kulp, bir boğa devam hareketi olarak kabul edilir ve satın alma fırsatlarını tanımlamak için kullanılır.

Fincan ve kulp modellerini tespit ederken aşağıdakileri dikkate almakta fayda vardır:

Uzunluk – Genel olarak, daha uzun ve daha fazla “U” şeklinde tabana sahip kaplar daha güçlü bir sinyal sağlar. Keskin bir “V” tabanı olan fincanlardan kaçının .

Derinlik – İdeal olarak, fincan aşırı derin olmamalıdır. Fincan deseninin üst yarısında kulpların oluşması gerektiğinden, aşırı derin kulplardan da kaçının.

Hacim – Fiyatlar düştükçe ve kasenin tabanındaki ortalamanın altında kaldığı için hacim düşmelidir; hisse senedi yükselmeye başladığında, bir önceki en yüksek seviyeyi test etmek için tekrar yükselmesi gerekir.

Fincan Ve Kulp Nasıl Kullanılır ?

Aşağıdaki resimde klasik bir fincan ve sap oluşumu gösterilmektedir. Sapın üst trend çizgisinin biraz üstünde bir stop emri verin. Emir uygulaması yalnızca fiyat modelin direncini kırarsa gerçekleşmelidir. Yatırımcılar aşırı kayma yaşayabilir ve agresif bir giriş kullanarak yanlış bir kopuşa girebilir. Alternatif olarak, fiyatın kulpun üst trend çizgisinin üzerinde kapanmasını bekleyin, ardından modelin kırılma seviyesinin biraz altına bir sınır siparişi verin, eğer fiyat geri çekilirse bir işlem yapmaya çalışın. Fiyatın artmaya devam etmesi ve geri çekilmemesi durumunda kaybetme riski vardır.

Alış işlemi yapmadan önce MACD, RSİ, Ters Omuz-Baş-Omuz, Golden Cross gibi diğer formasyon ve indikatörlerle desteklenmesi önerilir.

MRGYO hissesinin 29.11.2019 Tarihli mum grafiği

Kar hedefi, kalıbın altı ile kalıbın kopma seviyesi arasındaki mesafeyi ölçerek ve bu mesafeyi kopuştan yukarı doğru uzatarak belirlenir. Örneğin, resimde belirtilen MRGYO grafiğindeki fincanın tabanı(0,51) ile kulp koparma seviyesi(0,84) arasındaki mesafe 0,33 puansa, grafiğin sapının üzerine 0,33 puan bir kar hedefi yerleştirilir. Yani hedef fiyat olarak 1,17 belirlenebilir. Stop loss emirleri , işlemcinin risk toleransı ve piyasadaki değişkenliğe bağlı olarak kulpun altına veya üzerine 0,84 puan civarına yerleştirilebilir.

Fincan ve Kulp Sınırlamaları

Tüm teknik göstergeler gibi, fincan ve kulp, ticari bir karar vermeden önce diğer sinyaller ve göstergeler ile birlikte kullanılmalıdır. Özellikle fincan ve kulpla, uygulayıcılar tarafından belirli sınırlamalar belirlenmiştir. Birincisi, desenin tam olarak oluşması biraz zaman alabilir ve bu da geç kararlara yol açabilir. 1 aydan 1 yıla kadar bir fincan ve kulpun oluşması için tipik bir süre olsa da, bazı durumlarda belirsiz hale getirmesi de oldukça hızlı olabilir ya da birkaç yıl sürebilir. Diğer bir mesele formasyonun fincan kısmının derinliği ile ilgilidir. Bazen daha sığ bir fincan bir sinyal olabilir, diğer zamanlarda derin bir fincan yanlış bir sinyal üretebilir. Bazen fincan karakteristik kulptan oluşabilir.