Pozitif Uyumsuzluk ve Negatif Uyumsuzluk (Divergence Trading)

Pozitif Uyumsuzluk ve Negatif Uyumsuzluk (Divergence Trading)

9 Aralık 2019 0 Yazar: Aykut KIRAN

Pozitif uyumsuzluk nedir? Negatif uyumsuzluk nedir? Eğer bu soruların cevaplarını arıyorsanız bu yazı tam size göre.

Fiyat grafiği ile teknik gösterge arasında oluşan uyumsuzluk bir yön değişiminin habercisi olabilir. Teknik gösterge olarak RSİ indikatörü en sık kullanılan indikatördür. Ancak MACD, Stochastic, CCI, Momentum vb. indikatörlerde kullanılır. Hatta bir çok indikatörün aynı anda uyumsuzluk göstermesi ciddi bir trend başlangıcının habercisi olabilir.

Pozitif Uyumsuzluk

Fiyat yeni dip yaparken, göstergenin daha yukarıda dip yapmasına denir. Aşağıdaki grafikte belirtildiği gibi mavi trend çizgisi kırılıp onay alındığında “düşüş trendi sona ermiştir ve yükseliş trendi oluşacaktır” şeklinde yorumlanır. Mavi trend kırılımı ve yukarısında yapılan bir kapanış onay olarak değerlendirilebilir.

Negatif Uyumsuzluk

Fiyat yeni tepe yaparken, göstergenin daha aşağıda tepe yapmasına denir. Aşağıdaki grafikte belirtildiği gibi mavi trend çizgisi kırılıp onay alındığında “yükseliş trendi sona ermiştir ve düşüş trendi oluşacaktır” şeklinde yorumlanır. Mavi trend kırılımı ve aşağısında yapılan bir kapanış onay olarak değerlendirilebilir.

Uyumsuzlukların Zamana Yayılması

Yukarıdaki her iki görselde de belirtildiği gibi uyumsuzluklar sonrası kırmızı kare içerisinde görülen mavi trend çizgisinin kırılması bir onay olarak değerlendirilir. Eğer trend kırılımı söz konusu değilse uyumsuzluklar zamana yayılabilir. Yani tekrardan yeni bir tepe yaparken alt indikatör yine bir öncekinden daha aşağıda tepe yapabilir.

Bir Negatif Uyumsuzluğun zamana yayılması

Şekilde görüldüğü gibi 1 ve 2 nolu tepeler sonrası oluşan Negatif uyumsuzluk sonrası bir yön değişimi beklenebilir ancak teyit için mavi trend kırılımı gerçekleşmemiştir. Sonrasında oluşan 3 nolu tepe sonrası mavi trend çizgisi kırılmış ve yön değişiminin onayı alınmıştır.

Stop Seviyesi ve Formasyon Hedefler

Stop(zarar kes) seviyesi onay seviyesinin alındığı mavi trend çizgisi üzerine yerleştirilebilir.

Hedef seviyesi ise oluşan iki uyumsuz dip arasındaki tepenin yüksekliği kadar mavi trend çizgisi altına hedef konulabilir.

Bir Pozitif Uyumsuzlukta hedef seviyesi
Bir Negatif Uyumsuzlukta hedef seviyesi