RSI OSİLATÖRÜ KULLANIMI

RSI OSİLATÖRÜ KULLANIMI

9 Aralık 2019 0 Yazar: Aykut KIRAN

Teknik analizde RSI kullanımı, en sık kullanılan indikatör diyebiliriz. RSI (Relative Strength Index) Göreceli Güç Endeksi’dir. En sık kullandığı teknik göstergedir. Bir momentum çizgisinin belirlenmesindeki en temel sorun, belirli bir zaman dilimindeki bazı değerlerde görülen keskin artış yada düşüşlerdir. Bu keskin artış yada düşüşler momentum çizgisinin ani değişimine neden olabilir. RSI bu değişimleri en aza indirecek düzleştirme işlemini gerçekleştirir. 

RSI hesaplanması;

RSI= 100 – (100/(1+RS))

RS= AUn / ADn

AUn = önceki n gün içindeki mevcut fiyat değerinden daha yüksek kapanış fiyatlarının ortalamasıdır.

ADn = önceki n gün içindeki mevcut fiyattan daha aşağı kapanış fiyatlarının ortalamasıdır.

RSİ indikatörünün aşırı alım ve aşırı satım bölgelerindeki hareketleri

RSI KULLANIMI

RSI indikatörü 0 ila 100 arasında değer alır. Gösterge çizgisinin aşırı alım-satım bölgelerine yaklaşması işlem sinyali olarak kabul edilir.Satış işlemine başlamak için uygun seviye 75, alış gerçekleştirmek içinse 25’tir.

75 seviyesi aşırı alım sınırı  25 seviyesi ise aşırı satım sınırı olarak kabul edilir. RSI osilatörünün 9 ve 14 günlük kullanımı oldukça yaygındır. RSI fiyat değişimine bağlı oldugundan indikatör yalnızca her kapanış fiyatından sonra net işlem sinyali verebilir.Fiyatlar yeni zirve yapıyorken, RSI yeni zirve yapmıyorsa ve işlem hacmi giderek azalıyorsa bu durum  trendin döneceğine bir işarettir. Düşüş eğiliminde ise aynı varsayımlar aksi yönde uygulanmaktadır. Bu aynı zamanda bir uyumsuzluğa işarettir. RSİ grafiklerde uyumsuzlukları gözlemlemek için sıklıkla kullanılır. Negatif Uyumsuzluk gözlendiğinde bir düşüş eğiliminin başlangıcını, Pozitif Uyumsuzluk gözlendiğinde ise yükseliş eğiliminin başlangıcını gözlemleyebiliriz.