ÜÇGEN FORMASYONU NEDİR?

ÜÇGEN FORMASYONU NEDİR?

17 Aralık 2019 0 Yazar: Aykut KIRAN

Teknik analizde üçgen formasyonu en sık kullanılan formasyonlardandır. Üçgen, yaklaşmakta olan trenddeki duraklamayı ifade eden yakınsak bir fiyat aralığı boyunca trend çizgileri çizerek gösterilen bir grafik desenidir . Teknik analistler, üçgenleri devam kalıpları olarak sınıflandırır .

Temel Bilgiler

  • Üçgen, yaklaşmakta olan trenddeki duraklamayı ifade eden yakınsak bir fiyat aralığı boyunca trend çizgileri çizerek gösterilen bir grafik desenidir.
  • Üçgenler takozlar ve flamalar ile benzerdir. Doğrulanmadıkça bir devam formasyonu veya güçlü bir dönüş formasyonu olabilir.
  • Fiyat hareketi yükseliş, iniş ve simetrik üçgenler gibi bir kalıbı oluşturduğundan gelişebilecek üç potansiyel üçgen tipi vardır.

Üçgen Modelleri

Üçgen desenleri uygun olarak adlandırılır çünkü üst ve alt trend çizgileri sonuçta sağ taraftaki tepede buluşur ve bir köşe oluşturur. Üst trend çizgisinin başlangıcını alt trend çizgisinin başlangıcına bağlamak, diğer iki köşeyi üçgen oluşturmak için tamamlar. Üst trend çizgisi yüksekleri birleştirerek, düşük trend çizgisi düşükleri birleştirerek oluşturulur.

Üçgenler takozlar ve flamalar ile benzerdir ve doğrulanmadıkça bir devam formasyonu veya güçlü bir dönüş formasyonu olabilir. Fiyat hareketi yükseliş, iniş ve simetrik üçgenler gibi bir tutma kalıbı oluşturduğunda gelişebilecek üç potansiyel üçgen varyasyonu vardır. Özellikle ağır hacimde, önceki eğilimin devam etmesi veya geri çevrilmesi için güçlü bir yükseliş / düşüş sinyalleri olarak üçgen bir formasyonda kırılma veya bozulma aranır.

Yükselen Üçgen
Simetrik Üçgen
Alçalan Üçgen

Üçgen türü

  • Yükselen Üçgen: Bir yükselen üçgende fiyat, yükselen hacme sahip üst yatay trend çizgisinde zamanla ihlallerle oluşan bir kopma görünümü sergileyen bir kalıptır. Bu bir boğa oluşumudur. Üst trend çizgisi, direnç seviyesi oluşturan ve neredeyse aynı yükseklikleri gösteren yatay bir görüntüde olmalıdır. Düşük trend çizgisi çapraz olarak yükseliyor, alıcılar sabırla tekliflerini artırdıkça daha düşük düşüşler gösteriyor. Sonunda, alıcılar sabrını yitirir ve yükseliş devam ettikçe daha fazla alım yapmayı tetikleyen direnç fiyatının üzerindeki güvenli bölgeye alışlar taşar. Eskiden bir direnç seviyesi olan üst trend çizgisi artık destek olarak algılanır.
  • Alçalan Üçgen: Bir alçalan üçgen, ters bir yükselen üçgen kalıbı olarak değerlendirilebilir. Düşük trend çizgisi yatay olmalı, aynı düşük seviyelere yakın olmalıdır. Üst trend çizgisi, zemine çapraz olarak zemine doğru geriler. Düşüş yatay trend çizgisinin altında indiğinde başlar ve sert bir düşüş gözlenir. Destek olan düşük trend çizgisi artık direnç olur.
  • Simetrik Üçgen: Bir simetrik üçgen çapraz düşme üst trend çizgisi ve bir çapraz yükselen trend çizgisi oluşturur. Fiyat zirveye doğru yükselirken, kaçınılmaz olarak, yükselen fiyatlara ilişkin bir yükseliş ve yükseliş eğilimi için üst trend çizgisini kıracak veya düşük trend çizgisini ihlal edecek ve düşük trend çizgisi altında kalarak düşüş eğilimi gösterecektir.

Yatırımcıların satış hacmini izlemesi(yükselen hacim genellikle kırılımın bir ihlal olmadığını ve gerçekleşeceğini gösterir) ve kırılmanın geçerli olduğunu ve boğa yada ayı tuzağı olmadığını doğrulamak için trend çizgisinin ötesinde en az iki kapanış olması gerekiyor . Simetrik üçgenler devam formasyonu olma eğilimindedir, bu da üçgen oluşmadan önceki ilk hareket yönünde kırılma eğiliminde oldukları anlamına gelir. Örneğin, bir yükseliş eğilimi simetrik bir üçgenden önce gelirse, traderlar fiyatların yükselişe geçmesini bekler.

ARCLK hissesinin güncel grafiği üzerinden örneklendirelim:

Güncel ARCLK hissesi grafiğinde bir yükselen üçgen örneği

Eğer mavi üst trend çizgisinde yukarı bir kırılım ve hacimde artış gözlendiğinde alım yapmak için fırsat oluşur. Mavi yatay trend seviyesi şu an için bir direnç seviyesi olarak görülür ve grafikte bu değer 21,00 TL civarındadır. Bu demek oluyor ki mavi yatay üst trend çizgisi üzerinde yani 21,00 TL civarı üzeri 2 günlük artan bir hacimde kapanış güvenli bir alış bölgesi olarak değerlendirilebilir.

Peki Hedef ne olur?

21,00 TL geçildiğinde artık direnç değil bir destek seviyesi olarak görülür. Zarar durdurmak için 21,00 TL civarı belirlenebilir. Hedef seviyesi olarak üçgenin boyu olan “h” alınabilir. Burdan da hareketle grafikte de görüleceği üzere 26,95 TL formasyon hedefi olabilir.