Death Cross Kullanımı

Death Cross Kullanımı

24 Aralık 2019 0 Yazar: Aykut KIRAN

Death Cross, Golden Cross‘un zıttı olarak çoğunlukla bir düşüş trendine yani ayı piyasasına işaret eder. Ancak bununla beraber artık yatırımcılar için güçlü seviyelerde seyreden yükseliş trendinin sonlandığı ve yatay bir piyasanın başlayacağının işareti olarak değerlendirilebilir.

Death Cross, nispeten kısa vadeli hareketli bir ortalamanın uzun vadeli hareketli bir ortalamanın altına indiği düşüş sinyali olan bir durumdur. Death Cross, bir menkul kıymetin kısa vadeli hareketli ortalamasını (15 günlük hareketli ortalama gibi) uzun vadeli hareketli ortalamasının (50 günlük hareketli ortalama gibi) veya desteğini altına inen bir geçişten oluşan bir düşüş kopması formasyonudur. Uzun vadeli göstergeler daha fazla ağırlık taşıdığından, Death Cross bir ayı piyasasını işaret eder ve yüksek hacimle güçlenir .

Death Cross gerçekleşmesinden sonra hareketli ortalamalar artık direnç seviyesi olarak değerlendirilir. Yukarıdaki örnekteki gibi uzun süre hacimli işlem periyotlarının gerçekletiği bir dönemde Death Cross gerçekleşiyorsa, güçlü bir ayı piyasası beklenmesi olağandır.

Death Cross gerçekleşmesi öncesi “omuz-baş-omuz”, “çift tepe”, “negatif uyumsuzluk” gibi çeşitli dip formasyonları gerçekleşmiş olabilir. Bu durum yükseliş trendinin daha sağlıklı ve güven veren bir trend olduğunu gösterir.

Uygulanması;

Tercihe göre kısa ve uzun vadeli 5,15,25,50 vb. istediğiniz herhangi bir periyoda göre hareketli ortalamaları ayarlayabilirsiniz. Ancak piyasalarda en sık kullanılan hareketli ortalamalar 50 ve 200 günlük hareketli ortalamalardır. Bununla beraber daha kısa ve daha uzun vadelerde farklı periyotlarda hareketli ortalamalar kullanılabilir. Death Cross bir trend başlangıcını işaret ediyor olsa da bize tam olarak tepe seviyesinde satım yapmamız için fırsat sunmaz. Bu yüzden aynı grafik üzerinde farklı periyotlarda hareketli ortalamalar yerleştirerek Death Cross gerçekleşmeden tahmin etmek de mümkündür. Death Cross alt indikatörlerle(RSİ, MACD vb.)de desteklenmesi önerilir. Death Cross beklenen bir menkul kıymette destek ve dirençler, pivot hesaplayıcısı ile hesaplayarak benimsenen bir strateji ile de hareket edilebilir.

Örnek vermek gerekirse;

2 saatlik periyotta ayarlanmış bir grafik üzerine 21,50,200 gibi periyotlarda bir çok hareketli ortalamayı aynı anda yerleştirmeniz mümkündür. 21 periyotluk hareketli ortalama 50 periyotluk hareketli ortalamayı aşağı yönlü kestikten sonra 200 periyotluk ortalamayı aşağı yönlü kesmek için düşüşünü sürdürdüğünde 50 periyotluk ortalamada 200 periyotluk ortalamaya yönelir. 21 periyotluk ortalama 200 periyotluk ortalamayı aşağı kestiğinde, Death Cross beklenebilir.

Hedef Fiyatı

Death Cross, Golden Cross gerçekleşene kadar devam eder. Ancak genellikle 200 günlük ortalama yukarı yönlü kırıldığında yükseliş trendi bittiği anlamı çıkarılabilir. Daha erken bir sinyal için 50 periyotluk hareketli ortalama takip edilmelidir. Death Cross trendleri genellikle güçlü trendlerdir. Bu yüzden 50 periyotluk hareketli ortalama altında fiyatlamalar oluşur ve genellikle yukarısına sarkma sık yaşanmaz. 50 periyotluk hareketli ortalama altında kaldıkça menkul kıymette kalmak tercih edilebilir.