Golden Cross Kullanımı

Golden Cross Kullanımı

24 Aralık 2019 0 Yazar: Aykut KIRAN

Golden Cross, Death Cross‘un zıttı olarak çoğunlukla bir yükseliş trendine yani boğa piyasasına işaret eder. Ancak bununla beraber artık yatırımcılar için dayanılmaz seviyelere gelen satış trendinin sonlandığı ve yatay bir piyasanın başlayacağının işareti olarak değerlendirilebilir.

Golden cross, nispeten kısa vadeli hareketli bir ortalamanın uzun vadeli hareketli bir ortalamanın üzerine çıktığı bir yükseliş sinyali olan bir durumdur. Golden cross, bir menkul kıymetin kısa vadeli hareketli ortalamasını (15 günlük hareketli ortalama gibi) uzun vadeli hareketli ortalamasının (50 günlük hareketli ortalama gibi) veya direncini aşan bir geçişten oluşan bir yükseliş kopması formasyonudur. Uzun vadeli göstergeler daha fazla ağırlık taşıdığından, Golden cross  bir boğa piyasasını işaret eder ve yüksek hacimle güçlenir .

Golden cros gerçekleşmesinden sonra hareketli ortalamalar artık destek seviyesi olarak değerlendirilir. Yukarıdaki örnekteki gibi uzun süre hacimli işlem periyotlarının gerçekletiği bir dönemde Golden cross gerçekleşiyorsa, güçlü bir boğa piyasası beklenmesi olağandır.

Golden cross gerçekleşmesi öncesi “ters omuz-baş-omuz”, “çift dip”, “pozitif uyumsuzluk” gibi çeşitli dip formasyonları gerçekleşmiş olabilir. Bu durum yükseliş trendinin daha sağlıklı ve güven veren bir trend olduğunu gösterir.

Uygulanması;

Tercihe göre kısa ve uzun vadeli 5,15,25,50 vb. istediğiniz herhangi bir periyoda göre hareketli ortalamaları ayarlayabilirsiniz. Ancak piyasalarda en sık kullanılan hareketli ortalamalar 50 ve 200 günlük hareketli ortalamalardır. Bununla beraber daha kısa ve daha uzun vadelerde farklı periyotlarda hareketli ortalamalar kullanılabilir. Golden cross bir trend başlangıcını işaret ediyor olsa da bize tam olarak dip seviyesinde alım yapmamız için fırsat sunmaz. Bu yüzden aynı grafik üzerinde farklı periyotlarda hareketli ortalamalar yerleştirerek Golden Cross gerçekleşmeden tahmin etmek de mümkündür. Golden Cross alt indikatörlerle(RSİ, MACD vb.)de desteklenmesi önerilir. Golden Cross beklenen bir menkul kıymette destek ve dirençler, pivot hesaplayıcısı ile hesaplayarak benimsenen bir strateji ile de hareket edilebilir.

Örnek vermek gerekirse;

2 saatlik periyotta ayarlanmış bir grafik üzerine 21,50,200 gibi periyotlarda bir çok hareketli ortalamayı aynı anda yerleştirmeniz mümkündür. 21 periyotluk hareketli ortalama 50 periyotluk hareketli ortalamayı yukarı kestikten sonra 200 periyotluk ortalamayı yukarı kesmek için yükselişini sürdürdüğünde 50 periyotluk ortalamada 200 periyotluk ortalamaya yönelir. 21 periyotluk ortalama 200 periyotluk ortalamayı yukarı kestiğinde, Golden cross beklenebilir.

Hedef Fiyatı

Golden Cross, Death Cross gerçekleşene kadar devam eder. Ancak genellikle 200 günlük ortalama aşağı yönlü kırıldığında yükseliş trendi bittiği anlamı çıkarılabilir. Daha erken bir sinyal için 50 periyotluk hareketli ortalama takip edilmelidir. Golden Cross trendleri genellikle güçlü trendlerdir. Bu yüzden 50 periyotluk hareketli ortalama üzerinde fiyatlamalar oluşur ve genellikle aşağısına sarkma sık yaşanmaz. 50 periyotluk hareketli ortalama üzerinde kaldıkça menkul kıymette kalmak tercih edilebilir.