Golden Cross ve Death Cross

Golden Cross ve Death Cross

24 Aralık 2019 0 Yazar: Aykut KIRAN

Genel Bakış

Yerli piyasada altın kesişim ve ölüm kesişimi olarak da anılır. Teknik analiz, ticaret kararları vermek için istatistiksel analizin kullanımını içerir. Teknik analistler, hisse senetleri ve piyasaları analiz etmek için genellikle grafikler şeklinde bir çok veri kullanır. Bazen, bu grafiklerdeki trend çizgileri, genellikle “fincan-kulp”, “omuz-baş-omuz” ve “çift tepe” gibi isimler verilen şekilleri oluşturacak şekillerde kıvrılır ve kesişir. Teknik analistler bu ortak kalıpları ve bir hisse senedinin veya piyasanın gelecekteki performansı için neyi ifade edebileceklerini tanımlamaya çalışırlar.

Bir  Golden Cross , Death Cross’un tam zıttıdır. Golden Croos ileriye dönük uzun vadeli bir boğa piyasasına işaret ederken, Death Cross uzun vadeli bir ayı piyasasına işaret eder. Her ikisi de, büyük bir uzun vadeli hareketli ortalama üzerinden kısa vadeli bir hareketli ortalama geçişinin ortaya çıkmasıyla uzun vadeli bir eğilimin kesin olarak doğrulandığını ifade eder.

Anlamlı Hareketli Ortalama Kesişimi

Bu anlamlı hareketli ortalama kesişimini tam olarak neyin oluşturduğuna dair bazı görüş farklılıkları vardır. Bazı analistler bunu 50 günlük hareketli ortalamanın 100 günlük hareketli ortalama ile kesişimi olarak tanımlar; bazıları ise 50 günlük ortalamanın 200 günlük ortalamayı kesmesi olarak tanımlar. Analistler ayrıca, güçlü, devam eden bir eğilimin teyidi olarak düşük zaman dilimi şemalarında meydana gelen geçişi de izliyor. Kesin tanımdaki veya uygulanan zaman çerçevesindeki değişikliklerden bağımsız olarak, bu terim her zaman büyük bir uzun vadeli hareketli ortalamayı kısa vadeli hareketli ortalamanın kesmesi olarak ifade edilir.

Golden Cross

Golden Cross, kısa vadeli hareketli ortalamanın, uzun vadeli hareketli ortalamadan yukarıya doğru kestiğinde ortaya çıkar ve analistler tarafından bir piyasada kesin bir yukarı yönlü(boğa) sinyal verdikleri şeklinde yorumlanır. Temel olarak, kısa vadeli ortalama, kesişim noktasına kadar uzun vadeli ortalamadan daha hızlı yükselir.

Golden Cross‘da üç aşama vardır:

  • Satışların bittiği, sonunda sona eren bir düşüş trendi
  • Daha kısa hareketli ortalamanın daha uzun hareketli ortalamadan geçtiği ikinci aşama
  • Son olarak, devam eden yükseliş trendidir.

Death Cross

Golden cross tersine, benzer bir aşağı yönlü hareketli ortalama kesişimi, Death Cross’u oluşturur ve bir pazarda belirleyici bir düşüşe işaret ettiği anlaşılmalıdır.

Death Cross, kısa vadeli ortalamanın aşağıya doğru eğildiğinde ve uzun vadeli ortalamayı kestiğinde, temel olarak Golden Cross’un zıt yönünde ilerlediğinde ortaya çıkar.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

  • Her iki kesişimin de yüksek işlem hacmiyle birlikte daha önemli olduğu düşünülmektedir.
  • Geçiş gerçekleştikten sonra, uzun vadeli hareketli ortalama, o noktadan itibaren piyasa için büyük bir destek seviyesi (Golden Cross durumunda) veya direnç seviyesi (Death Cross durumunda) olarak kabul edilir.
  • Her iki çapraz da bir trend değişikliğinin bir işareti olarak ortaya çıkabilir, ancak bunlar daha önce meydana gelen bir trend değişikliğinin güçlü bir teyidi olarak ortaya çıkar.
  • Golden Cross her zaman güçlü bir trend başlangıcını işaret etmeyebilir. Kimi zaman uzun zaman boyunca süren bir satış trendinin bitişi ve artık yatay bir piyasanın başladığı anlamı da çıkarılabilir.
  • Tek başına her ne kadar bir anlam ifade etsede daha net sonuçlar almak için başka formasyonlar ve indikatörler ile de desteklenmesi gerekir.