BOĞA TUZAĞI VE AYI TUZAĞI

BOĞA TUZAĞI VE AYI TUZAĞI

5 Nisan 2020 0 Yazar: Aykut KIRAN

Artan bir trend çizgisini fiyatlar yukarıdan aşağıya doğru kırdığı yada azalan bir trend çizgisini fiyatların yukarı kırdığı anda fiyatlamanın devam edip etmeyeceği ile ilgili kafamızda soru işaretleri olabilir. Yazımızda bu soru işaretlerinin cevaplarını bulabilirsiniz. Ancak öncesinde “Teknik Analizde Trend Nedir?” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Şimdi bu düşünceleri netleştirmek ve aklımızdaki soruları cevaplamak için aşağıdaki kriterleri de göz önüne almamız faydalı olacaktır.

  • Fiyatlar artan veya azalan bir trend çizgisini kırdığı andan itibaren %3-5 değer kaybetmişse veya kazanmışsa trend kırılmış sayılabilir, fakat aşağıdaki kritere de bakmalıdır.
  • Fiyatlar trend çizgisini kırdıktan sonra 3 gün arka arkaya düşer veya yükselirse yine trend çizgisi kırılmış sayılır.
  • Trendlerin kırılmalarına ilişkin çok önemli bir diğer kriter ise şudur; Fiyatlar bir trend üzerinde hareket ederken, trendi aşağıya veya yukarıya doğru kırmışsa ve işlem hacmi artıyorsa, bu durum trendin değiştiğini veya kırıldığını gösterir.

Fiyatlar belli bir trendi kırdıktan sonra yukarıdaki şartlar gerçekleşmeye yakın olabilir, fakat fiyatlar tekrar trend içine dönebilir. Bu gibi durumlar Boğa ve Ayı tuzağı olarak adlandırılırlar. Eğer fiyatlar artan bir trendi aşağıya doğru kırıp sonra tekrar trend içine dönerse buna Ayı tuzağı adı verilir. Aksi durumda ise; fiyatlar azalan trend çizgisini yukarı doğru kırıp da tekrar trend içine girerse buna da Boğa tuzağı adı verilir. Bu durum aşağıdaki şekilde gösterilmiştir.

Genellikle Ayı ve Boğa tuzaklarında fiyatlar trendi kırsa da işlem
hacmi artmaz ve aksine işlem hacmi iyice azalır. İşlem hacmine
bakarak trend kırılmalarının ayı veya boğa tuzağı olduğunu
anlayabilirsiniz.

Aşağıda Aselsan(ASELS) hissesinin 2011 kasım ayı ile 2012 haziran ayı aralığındaki bir trend hareketi örneği gösterilmiştir.

Yükseliş eğilimindeyken hissenin trendi aşağı yönlü kırmasını görüyorsunuz. Ancak hissenin bu hareketini hacim desteklemiyor ve trend kırılımı ile hacimdeki azalmayı görüyorsunuz. Hisse fiyatı toparlanma eğilimine girdiğinde ise hacim artışı görülüyor ve yükselen bir alıcı trafiği ile tekrar yükselen trend içerisine dönerek yükselişine devam ediyor. Nitekim hacimle desteklenmeyen tüm hareketle şüpheyle bakılmalıdır. Trend kırılımı hacimli olsaydı bunun bir trend değişimi olabileceği unutulmamalıdır.