Teknik Analizde Gann Açıları (Gann Angles)

Teknik Analizde Gann Açıları (Gann Angles)

5 Nisan 2020 0 Yazar: Aykut KIRAN

Gann fanı olarak da isimlendirilen Gann açıları, 1878 ve 1955 yılları arasında yaşamış olan ünlü borsacı W.D. GANN tarafından geliştirilmiştir.

W.D. GANN, fiyat grafikleri üzerinde çalışmalar yapmak için geometrik açılardan oluşan ve fiyat hareketleri ile zaman eksenleriyle birleştirilen teknikler geliştirmiştir. Gann’a göre geometrik açılar kullanılarak fiyatların nereye kadar yükselip azalacağına dair tahminlerde bulunulabilir.

9 adet Gann açısı vardır. Bunlar aşağıdaki şekilde
belirlenmişlerdir.

Bu açılardan en önemlisi 45 derecelik bir açı oluşturan 1×1
çizgisidir. Fiyatların bu açı üzerinde hareket ediyor olması boğa
piyasasında, altına geçmiş olması ise ayı piyasasına girilmiş olacağının
bir işaretidir.

Destek ve dirençlerin belirlenmesi

Gann açılarını belirlememiz için öncelikle bir dip noktası seçmemiz gerekir. Bu dip noktasını belirli bir dönem içerisindeki en düşük yada en yüksek seviye olarak belirleyebilirsiniz. Bu dönem 1 saat, 1 gün, 1 yıl, 5 yıl vb. şeklinde istediğiniz dönemi kapsayabilir. Burada önemli olan Gann açılarının bir trendi içine almasıdır.

Gann açılarında destek ve direnç belirleme yapılırken tüm gann açılarından çizilen çizgiler kullanılır. Bu çizgiler “Teknik Analizde Trend Nedir?” başlıklı yazımızdan trendleri açıkladığımız gibi değerlendirilir. Gann çizgilerinde destek ve direnç belirlerken çizgileri tıpkı bir trend çizgisi gibi değerlendireceğiz. Yani bir gann açısının aşağısında gerçekleşen fiyatlamalarda ilgili gann açısı direnç, yukarısında gerçekleşen fiyatlamalarda ise yine ilgili gann açısı destek olarak değerlendirilir.

Gann açılarının örnekleri aşağıdaki gibidir.

Borsa İstanbul XU100 endeks grafiği üzerine uygulanmış Gann Açıları
Bitcoin(BTCUSD) grafiği üzerine uygulanmış Gann Açıları
Türk Hava Yolları(THYAO) grafiği üzerine uygulanmış Gann Açıları