“Dünyanın en büyük sorunu dolar”

“Dünyanın en büyük sorunu dolar”

26 Nisan 2020 0 Yazar: Aykut KIRAN

Küresel makro yatırımcı Raoul Pal, twitter hesabından “Dünyanın en büyük sorunu dolar. Yavaşlayan büyümenin doların yükselmesine neden olduğu yapışkan bir kıyamet döngüsündeyiz, bu da yavaş büyümeye neden olur. Çünkü tüm borçlular dolara erişebilmek için müzikli sandalye oturma yarışındalar” dedi.

Not: Çeviri hatalarından kaynaklanan yanlış anlaşılmalar için kusura bakmayınız. Hataları lütfen bildiriniz.

“Dolar yıkım balonu:

Fed’in para bastığı anlatılarını duyuyorum…Brrr… ve bu bir dolar çöküşüne neden olacak. Bu anlatının çok yanlış olduğundan endişeleniyorum. Güçlü olan görüşüm, doların karşılaştığımız tüm makro sorunların başı olmasıdır. 1/ “

“Fed, bildiğimiz gibi benzeri görülmemiş bir para basması gerçekleştirdi ve bilanço katlanarak büyüyor.”

“Ama o kadar basit değil. Dolar standardının şu anda karşılaştığımız sorunların çoğunun nedeni olduğu göreceli bir dünyada yaşıyoruz. Dünyada tüm borçları hizmet etmek için yeterli dolar yok ve bu nedenle bir borç deflasyonu BÜYÜK RİSK olmaya devam ediyor.”

“Bilançonun genişlemesi aslında düşüşle değil, doların yükselişiyle ilişkilidir. İşte Fed bilançosu karşısında Fed Geniş Ticaret Ağırlıklı Dolar Endeksi.”

“Ve küresel yavaşlamanın başladığı geçen yıldan beri, ikili tepeye katılıyor …”

İnsanlar DXY’nin grafiğine bakıyor ve dolar rallisinin sonunu aramak için hızlı davrandılar…. ama bana göre, DXY küçük bir kama desenini kırdı.

“ve büyük bir fincan ve kulp deseni, 103 seviyesinde kırılmak isteniyor”

“Bu da, son on yılın çoğunda takip ettiğim daha büyük aşağı doğru eğimli kama modelinin hızlanma aşamasına yol açacak.”

“Fed Dış Ticaret Ağırlıklı Dolar Endeksi(TWI) daha da ilgilidir. Büyük bir fincan ve kulp seviyesi aşıldı ve sürekli yükselmekte ve hızlanıyor gibi görünüyor… (ve bu RMB çok hareket etmiyor…henüz).”

“Bu modelin büyüklüğü akıllara durgunluk veriyor … 1960’lara kadar uzanan uzun vadeli grafik.”

“Bu, Asya para birimi endeksindeki(Asia Dollar Index, ADXY) kalıbın boyutu ile eşleşir, ki bu da neredeyse anlamının ötesinde…”

“Ve ADXY’nin kısa vadeli grafiği, tekrar aşağı inmek üzeredir …”

“Ama sadece Asya değil…gelişmekte olan piyasaların tüm FX (Foreign Exchange) piyasası serbest düşüşte…”

“Ve bu bizi Fed’in bastığı paranın hızına geri getiriyor… o düşüyor ve bu durumda gelişmekte olan piyasa dövizleri, en zayıf borçluları boğuyor. Bu bir BORÇ DEFLASYONUNUN özüdür.”

“Bu yıl tek başına USD karşısında para birimlerinde bir kan banyosu oluştu”

Ve Fed başladığından beri ” Haha…para yazıcısı çalışıyor Brrr…” durum daha iyi olmadı..

“Gördüğünüz gibi, dünyanın en büyük sorunu dolar. Yavaşlayan büyümenin doların yükselmesine neden olduğu yapışkan bir kıyamet döngüsündeyiz, bu da yavaş büyümeye neden olur. Çünkü tüm borçlular dolara erişebilmek için müzikli sandalye oturma yarışındalar”

“Dolar swap hatları, QE(Quantitave Easing) vb. bunu durdurmak için hiçbir şey yok. Hiçbir şey. Sorun, takas hatlarının rezervleri olmadığı için en zayıf egemen borçlulara yardım edemediği. Ve $ 13trn kısa pozisyon , esas dolara erişmek için mücadele eden şirketler tarafından tutuluyor”

“Çünkü ticaret tarifelerinden büyük ölçüde zayıflamış nakit akışları, emtia fiyatlarının daralması, dünya büyümesinin yavaşlaması ve ABD’nin ticaret açığının daralması … (tarifeler, petrol ve yavaş büyüme).”

“Küresel sistem bununla başa çıkmak için kurulmamıştır. Tüm sistemde bir değişiklik olmadan neredeyse sıfır seçenekli ÇİRKİN bir durumdur. Hiçbir para baskısı bunu çözmeyecek. Bu yapısaldır.”

“Ve sistemdeki değişim, altının alındığı şeydir (diğer birçok enstrüman arasında). Dolar standart sorununu çözmek için daha fazla para yaratma girişimleri, tüm kararlara karşı altın değerini düşürme eğilimindedir. Altın borç deflasyon olasılıkları üzerinde alınıyor.”

“Bitcoin denklemin bir parçası olacak, ancak bu zemine karşı henüz ciddi bir hamle yapmadı. Onunda zamanı gelecek…”

“Benim tahminim tahvil negatif faiz oranları fiyatlanmaya başladığında bir sonraki borç deflasyonu için sinyal üretecektir. O gün yakında geliyor…

İşte 2 yıllık tahvil verimi:”

“Ve işte 5 yıllık tahvil verimi:”

“Ve bu hisse senedi satmak için sinyal olacak ve iflas aşaması başlayacak.”

Lütfen yorum yapmayı unutmayınız.