Açık pozisyon ne demektir?

Açık pozisyon ne demektir?

15 Mayıs 2020 0 Yazar: THE KIRAN JOURNAL

Açık pozisyon sayısı, piyasadaki uzun veya kısa pozisyon sayısının ayrı ayrı toplamlarına eşittir (toplam uzun pozisyon sayısı veya toplam kısa pozisyon sayısı). Vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinde uzun veya kısa pozisyon tutan yatırımcı, açık pozisyondadır. Genellikle varlıkları HEDGE etmek için kullanılır.

Gelecek bir tarihte bir malın veya paranın değerinde düşüş beklentisi ile satış yapılmak suretiyle beklenen pozisyondur.

Borsa’da Kısa Pozisyon (Short Position) Nedir? Döviz, altın, menkul kıymet gibi bir finansal araç üzerinden sahip olunan varlıkların aynı cinsten yükümlülükleri karşılayamayan kısmıdır. Forex Piyasalarında buna Açık Pozisyon‘da denir.

Kısa pozisyon (short position) almak, kişinin, halihazırda elinde olmayan bir finansal varlığı başkasından(genellikle aracı kurumdan) ödünç alarak satmasına verilen isimdir. (türev piyasalarda ödünç almadan da yapılabilir, viob’da bist30 endeks’inde kısa pozisyon almak gibi)

Kısa pozisyon fiyatın düşeceği beklentisiyle alınır. Şimdi satarsınız, kağıt değer kaybedince daha düşük bir fiyattan alır yerine koyarsınız. Aradaki fark sizin karınızdır. Daha çok türev piyasalarda kullanılmaktadır.

Kısa Pozisyona (Short Position) Örnek;

Elinizde 100$ var. Kısa bir süre sonra Dolar’ın değer kaybedeceğini düşünüyorsunuz. Bu yönde bir beklentiniz var. 1$’ın 6,5 TL olduğu dönemde bu beklentiniz güçlendi. Elinizdeki Dolar’ı TL’ye çevirdiniz. Artık 650 TL’niz var. Beklemeye başladınız ve tahmin ettiğiniz gibi Dolar değer kaybetti. Artık 1$’ın karşılığı 6 TL oldu. Düşüş beklentiniz sona erdiğinde 6 TL’den tekrar 100$ alırsınız. 600 TL ile 100$ sahibi oldunuz. Bu Kısa Pozisyon (Short Position) hareketi ile 50 TL kazanç elde etmiş oldunuz.